•  Odmena
          • Odmena

• Byť najlepšou triedou na škole  znamená zapájať sa rôznych akcií, podujatí, či zbierok. Druháci, šiestaci a siedmaci -  víťazi súťaže,  boli odmenení návštevou filmového predstavenia v LÚ Diamant a občerstvením z miestnej pizzérie. Triedne kolektívy prežili veľmi príjemný deň, ktorý by si radi zopakovali aj v budúcnosti.

• Fyzika v 6. A

• O tom, že fyzika môže byť zábavná sa presvedčili aj šiestaci, ktorí vyrábali vlastné meradlá na meranie hmotnosti pevných telies.

• Vianočné tvorenie v 2. A

• Dňa 29.11. sa uskutočnili v 2. ročníku Vianočné tvorivé dielne. Žiaci so svojou pani učiteľkou, s pani vychovávateľkou a s rodičmi tvorili vianočné ozdoby. Deťom, ale aj rodičom sa veľmi darilo a vznikli krásne práce, ktorými si druháci ozdobia svoje príbytky. Všetci prežili spolu príjemné popoludnie.

• Exkurzia

• 29.11.  sa  štvrtáci, piataci a niektorí tretiaci zúčastnili exkurzie v Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Exkurzia začala  programom vo hviezdnej sále – planetáriu. Z premietnutého filmu sme sa dozvedeli o medziplanetárnej kozmickej sonde Voyager a o  jej  výskume planét. Nechýbala ani prehliadka planét slnečnej sústavy a malá prechádzka najznámejšími súhvezdiami našej nočnej oblohy.
            Druhá časť  programu prebiehala v UFO sále. Tu lektor žiakom interaktívnym spôsobom na trojrozmerných modeloch vysvetlil detaily programu z planetária s dôrazom na vznik, vývoj a rozdelenie telies v slnečnej sústave, striedania dňa a noci, fázy mesiaca.

• Olympiáda z anglického jazyka – školské kolo

• V dňoch 16. a 24.novembra 2022 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády z anglického jazyka. Do školského kola sa zapojilo 27 žiakov v dvoch kategóriách. Žiaci najprv vypracovali písomnú časť, v ktorej museli preukázať vedomosti z gramatiky, slovnej zásoby, čítania a počúvania s porozumením. Následne prebehla ústna časť, v ktorej súťažiaci na základe obrázka tvorili „picture story“ a viedli dialóg na danú tému.

Výsledky:

Kategória 1A (4.-7.A)

1. miesto: Filip Kliment (7.A)

2. miesto: Kvetoslava Sládeková (7.A)

3. miesto: Anastaia Shal (7.A)

Kategória 1A (8.-9.A)

1. miesto: Lea Pásztorová (9.A)

2. miesto: Adam Ošust (9.A)

3. miesto: Samuel Lauko (9.A)

Víťazi v oboch kategóriách postupujú do okresného kola, ktoré sa uskutoční 19.1.2022 v Krupine, v ktorom im držíme palce.

• Blokové vyučovanie vonku

• 21.11.2022 siedmaci využili príjemné počasie na učenie vonku na Slnečnej Lúke. Vyučujúci spojili anglický jazyk s geografiou a telesnou výchovou, aby sa venovali téme Vesmír. Najprv si zopakovali slovíčka v krížovke, potom triedili informácie o planétach a prepájali tak vedomosti z geografie s angličtinou. Následne identifikovali planéty z obrázkov, zoradili sa ako planéty a vyskúšali si rotáciu planét okolo Slnka. Viete, ktorá planéta sa točí opačne? Oni už vedia, že Venuša. Žiaci sa snažili  odhadnúť vzdialenosť planét od Slnka a zaznačiť ju pomocou pásky. V závere pomocou špagáta vytvorili súhvezdia a oboznámili sa so zverokruhom a znameniami. Výstupom celej hodiny bolo vytvorenie plagátu.

• Beseda s lekárom

• Zdravá výživa môže rozhodnúť o našom telesnom i duševnom zdraví, či chorobe. Je základným predpokladom zdravého rastu a vývoja a hlavnou podmienkou prevencie a liečby najvýznamnejších civilizačných ochorení. Dňa 23. novembra sa na našej škole konala  na túto tému beseda s lekárom MUDr. A. Bundziakom, na ktorej sa zúčastnili žiaci 4. – 9. ročníka. Pán doktor žiakom ujasnil atribúty zdravého stravovania, pripomenul im jeho dôležitosť a zodpovedal na otázky, ktoré deti na túto tému zaujímajú. Na záver besedy si žiaci mohli zmerať BMI, percentuálny podiel telesného tuku a kostrového svalstva.

MUDr. Bundziakovi ďakujeme za sprostredkovanie podnetných informácií.