• EA POTRAVINY

• Naše kolégium urobilo vnútornú kontrolu = ENVIRONMENTÁLNY AUDIT (ďalej len EA) školy k téme POTRAVINY.

Naším cieľom bolo zistiť, čo super v súvislosti s touto témou na škole už máme, čiže aké sú naše silné stránky, na ktorých môžeme ďalej stavať, ktoré môžeme ďalej rozvíjať.

Tiež sme zisťovali, aké sú naše slabé stránky. Na nich by sme mali ešte zapracovať, aby sme ich premenili na naše silné stránky.

Zo silných i slabých stránok nám vyplynuli príležitosti, ktoré chceme využiť, aby sme v téme potraviny zrealizovali aktivity, ktoré nám pomôžu splniť cieľ, ktorý si v tomto certifikačnom období stanovíme.

Avšak pri tvorení nášho ENVIRONMENTÁLNEHO AKČNÉHO PLÁNU (ďalej len EAP) musíme myslieť aj na ohrozenia, o ktorých síce vieme, ale môže sa stať, že ich nedokážeme ovplyvniť.

Poďme teda k tomu, čo sme naším auditom zistili:

Naše SILNÉ STRÁNKY

• Z minulých certifikačných období už vieme veľa o odpade, jeho triedení, o zeleni a jej význame pre ľudí, a teda aj o ochrane prírody.
            • Máme školskú záhradu, v ktorej pestujeme zeleninu, ovocie i bylinky na záhonoch v pôde, ale i vo vyvýšených záhonoch. O záhradu sa staráme všetci – žiaci, pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci školy.
          • Desiate (či olovranty) z domu si väčšinou nosíme v desiatových boxoch, ktoré môžeme používať roky. Rovnako je to aj s nápojmi, ktoré si z domu nosíme vo svojich fľašiach, ktoré tiež používame dlhodobo.
          • Potraviny s palmovým olejom máme v našej školskej jedálni len výnimočne.
          • Vedúca školskej jedálne sa zaujíma i podieľa na programe ZELENÁ ŠKOLA.
          • Učitelia i žiaci už poznajú program ZELENÁ ŠKOLA a zapájajú sa do aktivít EAP-u.

Naše SLABÉ STRÁNKY:

• Aj keď máme školskú záhradu, vypestujeme v nej zatiaľ len malú úrodu, preto ju nevieme využiť v školskej jedálni.
          • Naši žiaci a zamestnanci majú malé povedomie o téme Potraviny, preto sa o ňu zatiaľ veľmi nezaujímajú. Nezaujímame sa o pôvod a zloženie potravín v našej školskej jedálni (ale často ani v domácnostiach).
          • Máme v škole dvakrát týždenne mliečnu desiatu, čo je síce super, ale niekedy ponúka potraviny, ktoré nás veľmi nelákajú a ešte k tomu sú často jednotlivo balené, takže vzniká množstvo zbytočného odpadu.
          • Čo sa týka obedov, týždenne vyhodíme v priemere 250 litov potravín. To znamená, že za 30 týždňov, ktoré sme zhruba počas školského roka v škole, vyhodí 1 žiak asi 43 litrov jedla ☹
          • Niektorí žiaci sa z obeda nevyhlásia a ani naň nejdú, takže ich porcia putuje celá do odpadu!
          • Niektoré jedlá sú pre žiakov tak neatraktívne, že ich bez ochutnania odnesú k zbernému okienku.
          • Ak stravník nemôže ísť na obed, je mu strava vydaná v jednorazovom obale, čo znovu zvyšuje množstvo zbytočného odpadu.
          • Žiaci konzumujú málo polievok.
          • Využívame málo regionálnych zdrojov.
          • Monitoring robíme len sporadicky.

Zistili sme, čo by sme mohli, či mali zlepšiť. Z toho nám vyplývajú príležitosti, ktoré môžeme zapracovať do EAP-u.

Naše PRÍLEŽITOSTI:

• Ochota žiakov, zamestnancov i vedúcej jedálne podieľať sa na aktivitách.
          • Podpora vedenia školy.
          • Minimalizácia odpadu zo školskej desiaty.
          • Minimalizácia jednorazových obalov na obedy.
          • Redukcia bioodpadu z obedov zo školskej jedálne.
          • Vytvorenie databázy regionálnych producentov potravín.
          • Vypestovať viac vlastnej úrody.
          • Robiť pravidelný monitoring a informovať v konkrétnych číslach.
          • Zvýšiť povedomie o téme POTRAVINY.
          • Zapojiť do aktivít MŠ, zborovňu i kancelárie.
          • Participovať pri tvorbe jedálneho lístka.

Naše OHROZENIA:

• Právne predpisy.
          • Financie.
          • Personálne dôvody.
          • Neochota zúčastnených.

Z vyššie uvedeného sa nám javí, že keď v novom EAP-e zohľadníme príležitosti a vyhneme sa možným rizikám, mohli by sme rozšíriť naše obzory v oblasti témy POTRAVNINY ďaleko za vyváženosť tukov, cukrov a bielkovín na našom tanieri.

Ak vás táto tematika zaujíma, ozvite sa nám, prípadne nám zašlite svoje podnety.