• AKTIVITY 2018/2019

• Aj v školskom roku sa nám darí realizovať z EAP-u množstvo aktivít v rámci našej prioritnej témy - ODPAD. Zaujímajú nás však aj ďalšie témy Zelenej školy. Tu je niekoľko aktivít, ktoré sme realizovali v tomto školskom roku.

Nielen štvrtáci berú ochranu prírody na našej škole vážne.

V rámci výtvarných aktivít vytvorili nádherný plagát. Tak ako každý z nich prispel vlastnou rukou na plagát, chcú vlastným úsilím chrániť prírodu.

• Tašky z tričiek

• Rovesníckym vzdelávaním sa vlaňajší prváci aj štvrtáci naučili druhotne využiť staré tričká. Vyrobili si z nich textilné nákupné tašky.

Na výrobu takejto tašky potrebujete len tričko a nožnice. Najprv odstrihnete rukávy a patent výstrihu pre hlavu. Spodnú časť trička nastrihnete na úzke prúžky. Tie následne zviažete obyčajnými hrčkami a perfektá nákupná taška je hotová.

• Infoleták o vode

• Žiaci 4.A sa vode a jej znečisteniu venovali komplexne. Okrem divadielka pripravili na tému voda aj letáky.

Letáky vytvorili žiaci v grafickom editore na hodinách informatiky. Naučili sa vytvárať v editore vlastné obrázky a doplnili ich heslami nabádajúcimi k ochrane vody. Letáky vytlačili a spolu s triednou učiteľkou ich rozniesli do kúpeľných domov v Dudinciach. O dôležitosti ochrany vody sa tak dozvedeli aj návštevníci kúpeľov.

• Divadlo Živá voda

• Žiaci 4. ročníka sa na krúžku Zábavná škola  si vyskúšali rolu učiteľov a vybrali sa učiť mladších spolužiakov z I. oddelenia ŠKD ako treba triediť odpad. Pracovali v skupinách a štvrtáci odovzdali prváčikom všetky vedomosti, ktoré už o tejto problematike vedia.

Štvrtáci si pre spolužiakov pripravili množstvo zábavných aktivít, prostredníctvom ktorých sa dozvedeli, ako treba triediť odpad.

• Invázia papierožrútov

• Žiaci všetkých tried si vo svojich učebniach vytvorili papierožrútov.

Tieto veselé papierové stvorenia "požierajú" v triedach všetok zbytočný papier, ktorý by inak skončil v košoch na zmesový papier. Škola papier odovzdáva do zberného dvora.

• Hliníkový Guľko Bombuľko

• Tretiaci učili kamarátov zo škôlky, prečo je dôležité triediť hliník. Spoločne vyrábali "hliníkového Guľka Bombuľka".

Škôlkari sa naučili veľa zaujúmavostí o hliníku a zabavili sa na čerstvom vzduchu pri "hliníkových aktivitách" počas krásneho jesenného dňa.

• Vtáčie búdky

• Odpadožrúti v 1.A

• Naši prváčikovia sú možno najmenší vzrastom, ale určite nie svojím úsilím!

Nielenže vyrobili nádherných papierožrútov, ale medzi prvými si vyrobili aj PLASTOŽRÚTA.

•  Tretiaci berú Zelenú školu vážne

• Tretiaci sa učia i zabávajú v súlade s ideou programu Zelená škola. Zaoberajú sa nielen prioritnou témou, ktorou je ODPAD, ale aj ďalšími témami obsiahnutými v tomto programe smiley.

Na jeseň si prevetrali múdre hlavičky a zisťovali, čo dokáže veterná energia.

Na zošity a učebnice si tak, ako všetci žiaci našej školy, vyrobili obaly z nepotrebného papiera. Konkrétne tretiaci využili aj "šmíráky". Na ich čistú stranu si vytlačili obrázky, ktoré nádherne vyfarbili. Papier, ktorý na to využili, by inak skončil v "papierožrútoch" (odtiaľ by sa samozrejme dostal do zberu). Obalmi na zošity i učebnice dávame na našej škole papieru ďalšiu šancu.

Aby tretiakom hlavičky fungovali naplno, nezabúdajú ani na zdrvú výživu. Ako odmenu za výborné vysvedčenia im triedna pani učiteľka pripravila zdravý ovocný nápoj. Žiaci jej pri tom samozrejme pomáhali.

Tretiaci, tak ako všetci na našej škole, poznajú aj význam vody pre život. So svojimi vedomosťami sa v rovesníckom vzdelávaní podelili nielen so škôlkarmi. Okrem iného im priblížili kolobeh vody v prírode a ukázali, ako vzniká hmla a dážď.

Na hodinách sa tretiaci rozprávali aj o ochrane prírody. Vysvetlili si, aký význam pre záchranu niektorých živočíšnych druhov majú zoologické záhrady. Nakoniec si postavili vlastné ZOO zo stavebníc.

So škôlkarmi sa tretiaci delia o svoje poznatky a skúsenosti pravidelne. Inak tomu nebolo ani vtedy, keď sa na škole objavil vermikompostér. Tretiaci škôlkarom vysvetlili, čo je kompost, prečo sú dážďovky dôležité. To všetko sa dialo prostredníctvom rovesníckych aktivít, ktoré všetkých nesmierne bavili. Školkari sa dozvedeli aj to, čo je vermikompostér a na čo sa používa. Potom spoločne nakŕmili dážďovky.

• Dajme knihe druhú šancu

• V marci 2019 zorganizovalo 1. oddelenie ŠKD burzu kníh.

Každý, kto sa dokázal rozlúčiť s nejakou svojou knihou, ktorú už prečítal, priniesol ju do školy, a tak mohla potešiť niekoho ďalšieho. Touto aktivitou šetríme prírodu a zároveň urobíme radosť spolužiakovi. Deti mali z tejto aktivity veľkú radosť a každé odišlo v tento deň domov s novou knihou.

• Deň vody

• 22. marec je Deň vody. V tento deň sme v škole venovali vode vňčšiu pozornosť.

Napríklad aj 1. oddelenie ŠKD venovalo celé popoludnie vode. Veľa o nej hovorili, pozerali a zistili, že voda je pre život nevyhnutná. Vodu a vodné zdroje je potrebné chrániť - na tom sa zhodli všetci. Okrem spomenutých aktivít pripravila pani vychovávateľka pre deti aj ochutnávku vôd. Vodu ochutnávali deti bez toho, aby poznali jej pôvod. Všetky vody deťom chutili, ale niektoré predsalen o niečo viac. Vody deti bodovali a tu je výsledok:

1. miesto: Dudinská voda
            2. miesto: voda z vodovodu