• Téma: ODPAD

        •  
          Zopár informácií o tom, ako triediť, nemôže nikdy uškodiť. V nasledujúcom článku sa dozviete o tom, aké druhy odpadu v domácnostiach (ale i v škole) najčastejšie tvoríme. Ďalej sa dočítate, ako by sme mali s odpadom nakladať, aby sme boli k prírode čo najšetrnejší.
           

          Odpad, ktorý je produkovaný domácnostiami a odpad, ktorý sa svojím zložením podobá odpadu z domácnosti (uličné smetie, odpad kancelárii a malých prevádzok) označujeme ako KOMUNÁLNY ODPAD

          Komunálny odpad triedime (separujeme) podľa zloženia, nebezpečnosti a podľa možností jeho opätovného použitia.

          ČO A AKO TRIEDIŤ

          Do modrých kontajnerov patrí papier. Ideálne je, ak papier triedime podľa kvality (resp. možnosti použitia pri recyklovaní).

          Do týchto kontajnerov môžeme teda dávať: staré noviny a časopisy, knihy bez tvrdých obalov, vlnité lepenky a hnedé sulfátové papiere (poznáme ako KARTÓNY), zmiešaný zberový papier.

          NEPATRÍ SEM: mastný a silne znečistený papier, krabicové obaly od nápojov a mlieka (obsahujú plasty a hliník – patria do VVKM), kopírovací a samoprepisovací papier, brúsny papier - „šmirgeľ“, pauzovací papier, obaly od cukríkov a keksov (patria buď do plastov alebo do VVKM)

          ZAUJÍMAVOSŤ: Harmanecké papierne pri ročnom spracovaní 50 tisíc ton zberového papiera ušetria pre životné prostredie 200 tisíc metrov kubických drevnej hmoty, 250 GJ energie a až 800 tisíc metrov kubických vody. (Enviromagazín, 6/1998)

           

          Do žltého kontajnera patria plasty. Pri ich triedení by sme mali postupovať podľa nariadenia obce.

          V princípe však platí, že plasty by sme mali dávať do kontajnera očistené od hrubých nečistôt. Pokiaľ je to možné, plasty stláčame, aby zaberali čo najmenší priestor – šetríme tým náklady za častý vývoz kontajnerov (a tým aj výšku našich poplatkov za odvoz odpadu).

          Najrozšírenejšie druhy plastov

          PE (polyetylén) – LDPE a HDPE : číre a farebné fólie, tašky, vrecká, vedrá a fľaštičky od kozmetických a čistiacich prípravkov, vrecká od mlieka, prepravky fliaš

          PET (polyetylénterftalát): fľaše od nápojov, sirupov, rastlinných olejov

          PP (polypropylén): obaly od sladkostí, tégliky od jogurtov a rôzne plastové nádobky a hračky

          PS (polystyrén): penový polystyrén, poháriky z automatov a iné plastové nádobky

          PVC (polyvinylchlorid): vodoinštalačné a elektroinštalačné rúrky, obaly kozmetických výrobkov, plastový nábytok a pod.

          NEPATRIA SEM: obaly znečistené chemikáliami a olejmi, viacvrstvové kombinované materiály, hrubo znečistené plasty (zeminou, farbami, potravinami), podlahové krytiny, guma, molitan a pod. (väčšinu týchto druhov odpadu je potrebné zaviezť na zberný dvor, často patria do nebezpečného odpadu)

          ZAUJÍMAVOSŤ: Plasty sú jedným z najhoršie recyklovateľných materiálov a najviac zaťažujú naše životné prostredie, pretože sa na trhu vyskytujú v mnohých podobách. (http://www.separujodpad.sk/index.php/obcan/ako-separovat/plasty.html?showall=1)

           
          Do červeného kontajnera patria kovy a výrobky z nich. Do odpadu by mali ísť kovy očistené od hrubých nečistôt a také, v ktorých sa nenachádzali nebezpečné látky. Patria sem kovové vrchnáky z fliaš a pohárov, kovové tuby od pást (vrchnáky z nich patria do plastov), kovové súčiastky, drôty a káble (bez bužírky), starý riad, kovový šrot, oceľ, farebné kovy, hliníkové viečko, hliníkový obal, kovové viečko, kovová rúrka, konzervy, oceľové plechovky, ventily, kovové obaly z potravín zbavené obsahu, hlavne konzervy z hotových jedál, paštét, potravy pre domáce zvieratá a z kompótov alebo plechovky z nápojov ako pivo, džúsy a energetické nápoje.

          NEPATRIA SEM: kovy hrubo znečistené zvyškami jedla, farbami a rôznymi chemickými látkami

          ZAUJÍMAVOSŤ: Podľa niektorých zdrojov sa recykláciou hliníka ušetrí až 95% energie potrebnej na jeho výrobu z hliníkovej rudy – bauxitu. V prípade hliníka sa recykláciou zachránia tisíce hektárov dažďových pralesov v Južnej Amerike, pretože na týchto územiach sa bauxit ťaží väčšinou povrchovo. Hlinikárne sú tiež veľkými znečisťovateľmi životného prostredia prachom a spotrebiteľmi rudy. (http://www.biospotrebitel.sk/clanok/1298-zelezne-kovy-a-farebne-kovy.htm)

           
          Do zelených kontajnerov patrí sklo. Je to jediný druh odpadu, ktorý je možný recyklovať (znovu použiť na výrobu výrobkov rovnakej kvality) na 100%. Do týchto kontajnerov teda patria: sklenené fľaše, nádoby, obaly a predmety zo skla, poháre, fľaštičky od kozmetiky (bez kovových a plastových uzáverov), črepy, okenné sklo, sklo z okuliarov a pod.

          NEPATRIA SEM: autosklo, plastové a kovové vrchnáky, korky, gumy, porcelán, keramika, zrkadlá, drôtované sklo, opaxid (dymové sklo), fľaše z umelej hmoty, časti uzáverov fliaš, žiarovky, žiarivky, obrazovky, silne znečistené sklo (zeminou, farbami, potravinami) a pod. (väčšinu takéhoto odpadu je potrebné odviezť na zberný dvor). (https://bbonline.sk/spravne-triedenie-odpadov-robi-ludom-stale-problem-zvysuju-sa-naklady/)

          ZAUJÍMAVOSŤ: Sklenené obaly je možné (na rozdiel od plastov!) opätovne používať v domácnosti na rovnaké účely. Znovu používanie vecí je dôležitejšie ako recyklácia.

           
          Táto skratka ukrýva dlhý názov – VIACVRSTVOVÉ KOMBINOVANÉ MATERIÁLY. Kontajnery sú najčastejšie oranžovej farby. Väčšina z nás však pozná tento druh odpadu pod označením „tetrapak“. Patria sem obaly z džúsov, mlieka (tvorené kartónom, plastom a hliníkom) ale aj vrecká z kávy (tvorené plastom a hliníkom) a pod.

          NEPATRIA SEM: silne znečistené a nestlačené obaly

          ZAUJÍMAVOSŤ: Recyklácia VVKM je problematická. S ojedinelým riešením, lepším, ako je skládkovanie či spaľovanie použitých viacvrstvových obalov, prišli bratia Kuruczovci z okresu Nové Zámky. Originálnym nápadom s dlhodobou perspektívou je použiť VVKM na výrobu dosiek použiteľných napríklad v stavebníctve. Nový produkt, ktorý takto vzniká, má všetky predpoklady, aby sa vyrovnal a dokonca konkuroval tradičným stavebným materiálom na báze dreva, ale najmä sadrokartónovým výrobkom a izolačným materiálom.

           
          Do hnedých nádob patrí BRO (biologicky rozložiteľný kuchynský odpad / biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad). Každá obec / mesto by myli mať vytvorené podmienky aj pre zber takéhoto odpadu. Najbežnejším spôsobom nakladania s týmto druhom odpadu je KOMPOSTOVANIE. V rodinných domoch nie je takmer žiadny problém skompostovať väčšinu BRO. V bytoch je možné kompostovať kuchynský BRO vo vermikompostéroch za pomoci dážďoviek. Ak neviete, čo je vermikompostér, príďte sa pozrieť do našej školy.
          Slama, tráva, seno, burina, kvety, lístie, šupky z ovocia a zeleniny a iné zvyšky z kuchyne a záhradky môžu byť mikroorganizmami rozložené a vytvoria kvalitný humus - prírodné hnojivo, bohaté na živiny. Pôde tak vrátime to, čo sme z nej pri pestovaní plodín odčerpali. Domácim kompostovaním ušetríme veľké množstvo komunálneho odpadu (30 – 40%) ukladaného na skládky odpadov a tiež poplatky za odvoz odpadu.

          NEPATRIA SEM: uhynuté zvieratá, mäso a kosti – ich pach môže prilákať nežiadúce predátory alebo hlodavce (potkany)

          ZAUJÍMAVOSŤ: Sám o sebe je vo väčšine prípadov bioodpad neškodná látka, ale jeho zmiešavaním s ostatnými druhmi odpadu prispieva k zvýšeniu škodlivých a nekontrolovateľných reakcií na skládkach a v spaľovniach. Keď sa organický odpad rozkladá na skládke pri anaeróbnych podmienkach, vzniká skládkový plyn, ktorého hlavnou zložkou je metán (CH4). Metán je jedným z hlavných plynov zodpovedných za rozšírený problém skleníkového efektu. (http://www.separujodpad.sk/index.php/obcan/ako-separovat/bio-odpad.html)

           

          Zmesový komunálny odpad (inak označovaný aj ako ZKO) tvoria smeti, ktoré nemáme možnosť vytriediť do iného druhu odpadu.

           
          Okrem uvedených druhov odpadu sa nám v domácnostiach niekedy hromadí ešte aj starý textil, elektroodpad a drobný stavebný odpad.
           
          Textil, ktorý nepotrebujeme, sa môže zísť ľuďom v núdzi. Oblečenie a obuv, ktoré je ešte možné použiť, najčastejšie vkladáme do kontajnerov maslovej farby. Patria sem: čisté a suché šatstvo (všetky druhy odevov, prikrývky, deky, posteľná bielizeň), topánky (topánky iba v pároch, nezničené), doplnky k oblečeniu (čiapky, šále a pod.), prípadne iné druhy textílií.

          NEPATRIA SEM: netkané textílie (napr. používané v záhradníctve), zničené šatstvo a obuv, znečistený textil...

           
          Elektroodpad predstavújú elektrospotrebiče používané v domácnostiach. Pri kúpe nových spotrebičov je možné tie staré nechať u predajcu alebo ich je potrebné zaviezť na zberný dvor.
          Patria sem najmä žiarovky, žiarivky, svietidlá, televízory, rádiá, počítačová, kancelárska a telekomunikačná technika, mobily, videá, diskmany, digitálne hodinky, variče, ohrievače, kávovary, práčky, chladničky, elektromotory, ručné elektrické náradie, mobilné klimatizačné zariadenia atď.
           

          DROBNÝ STAVEBNÝ ODPAD - pod týmto názvom sa ukrýva stavebný odpad do objemu 1m3. Takýto odpad je vo väčšine okolitých obcí možné odviezť na zberný dvor.

           
          Ak sa vám podarilo dočítať článok až sem, ste na správnej ceste k triedeniu odpadu.