• Stavanie mája

• S príchodom mája, mesiaca lásky, prichádza k nám aj dávny zvyk stavania májov, ktoré sú symbolom príchodu jari, znovu sa obnovujúcej prírody a lásky. Stavanie mája v našom meste sa uskutočnilo, tradične, na pešej zóne pri vstupe do kúpeľného areálu. V spolupráci s Mestom Dudince a Jednotou dôchodcov sa tejto mestskej akcie zúčastnili aj žiaci našej školy.

• Ďakujeme

• Zbierka v rámci Dňa narcisov bola tento rok veľmi úspešná. Dňa 28.4.2022 naši ochotní dobrovoľníci Monika, Dominik, Samuel a Danko v priestoroch školy, ale aj v uliciach mesta  vyzbierali 519,69€.  Všetkým, ktorí prispeli, veľmi pekne ďakujeme.

• Deň Zeme na slovenčine

• O tom, že o Dni Zeme sa dá učiť aj na slovenčine sa presvedčili žiaci 6.ročníka. Na hodinách slovenského jazyka a literatúry sa venovali rôznym aktivitám, ktoré sa spájali so svetovým Dňom Zeme. Najprv si v príjemnom prostredí školskej záhrady prečítali zaujímavý text, v ktorom sa dozvedeli, kto a prečo oslavuje Deň Zeme. K textu sa viazalo viacero úloh, ktoré im vôbec nerobili problém.

Následne sa rozdelili do skupiniek, v ktorých vypracovali jednu z vybraných aktivít, ktoré boli zamerané na tvorivé písanie  napr. napísať príbeh, list alebo báseň, prípadne vytvoriť krížovku.

Na záver žiaci odprezentovali svoje práce a v diskusii sa  so spolužiakmi podelili s informáciami ako pomáhajú našej planéte a životnému prostrediu.

Den_Zeme_na_slovencine.docx​​​​​​​

• Deň narcisov

• Na Slovensku je veľa zbierok, ktoré každý rok pomôžu ľuďom v ťažkej životnej situácii. Pre ľudí s rakovinou je však zbierka narcisov tá najvzácnejšia. Deň narcisov sa uskutoční 28. apríla 2022. Do tejto zbierky sa tradične každý rok zapája aj naša škola. Za Vašu ochotu prispieť Vám zo srdca ďakujeme.

• Zber papiera

• Milí žiaci, apríl je mesiac lesov. V jeho závere prispejme k ochrane stromov. Dňa 29.4.2022 prineste do školy papier - žiak prinesie toľko papiera, koľko zvládne priniesť do školy sám. Ak máte doma veľa papiera, prosíme, odovzdať ho priamo na zbernom dvore. Papier je potrebné pevne zviazať a označiť triedou.

• Zápis

• 7.apríla 2022 sa do 1.ročníka slávnostne zapísalo 23 predškolákov. Podarilo sa im krásne zaplniť kvietkami rozkvitnutú jarnú lúku a splnili aj všetky úlohy, ktoré mali pre ne pani učiteľky pripravené. Ukázali svoju odvahu, šikovnosť a pripravenosť na plnenie  školáckych povinnosti.

Na všetkých budúcich prváčikov sa v škole od septembra veľmi tešíme a rodičom ďakujeme za prejavenú dôveru.

• Malý princ v triede štvrtákov

• Štvrtáci využili marec na intenzívnu prácu s knihou. Najskôr si každý vybral tú svoju v školskej knižnici a po jej prečítaní vytvoril komiks, ktorým knihu spolužiakom, predstavil. Svoje práce odprezentovali deti pred triedou. Následne sme si spoločne vybrali knihu Malý princ, ktorej spoločnému čítaniu sme sa venovali na hodinách čítania. Na slovenskom jazyku sme rozoberali slovné druhy a určovali ich gramatické kategórie, rozširovali sme svoju slovnú zásobu.  Na prírodovede sme pátrali po zákutiach vesmíru a venovali sme sa teplotným pásmam na našej planéte. Záverečný výtvarný projekt sme spracovali a vystavili v suteréne školy. Takáto netradičná práca sa deťom veľmi páčila.

• Svetový deň vody a modrotlač

• Prváci prežili s pani učiteľkou a pani vychovávateľkou zaujímavý deň. 22.marca si pripomenuli Svetový deň vody. Od rána sa rozprávali o vode, robili aktivity, kreslili a nakoniec sa spoločne vybrali na exkurziu do kúpeľného domu Rubín. Tu ich čakala beseda o modrotlači, ktorá ich veľmi zaujala. Deti si mohli aj vyskúšať, ako sa takáto modrotlač vyrába. Potom sa vybrali k pitným vázam, kde im pani vychovávateľka porozprávala povesť o víle Dudinke. Mohli sa napiť liečivej vody, alebo si ňou poumývať oči.  Spoločne si pochutnali na oblátke, aby si oddýchli. Nasledovala cesta k nášmu potoku Štiavnička, kde deti zistili, že voda je čistá a že sú čisté aj brehy tohto potoka.  Po príchode do triedy pokračovali v aktivitách v ŠKD a zhotovili krásny plagát.

• 3D tlačiareň

• Jednou z najinovatívnejších učebných pomôcok, ktoré škola získala v rámci projektovej činnosti je 3D tlačiareň. Pomocou nej sa budú žiaci učiť základy programovania. O tom, ako pracuje, sa žiaci presvedčili pri vytvorení 3D výrobku, ktorým bol drak.

• Jarné tvorivé dielne

• Prváci mali s pani učiteľkou a pani vychovávateľkou jarné tvorivé dielne. Vytvárali ozdoby k Veľkej noci a maľovali vajíčka. Nezabudli ani na seniorov zo zariadenia Oáza staroby a vytvorili pre nich veľkonočné pozdravy.

• Deň vody

• Deň vody sa u štvrtákov prelínal celým vyučovaním. Dozvedeli sa množstvo nových poznatkov, vyriešili viaceré záhady,  ale najväčšmi sa tešili z pokusov.  Aký bol tento deň? Viac napovie naša prezentácia.

Svetovy_den_vody__4.A.pptx​​​​​​​

• Prváci v knižnici

• Prváci navštívili knižnicu, aby sa dozvedeli, čo je to knižnica, kedy býva otvorená a ako sa v nej požičiavajú knihy. Pani knihovníčka im prečítala rozprávku, o ktorej sa potom porozprávali. Dostali prihlášky do knižnice, omaľovánku a záložky, ktoré si potom domaľovali s pani učiteľkou v triede. Veríme, že sa prvákom v knižnici páčilo  a stanú sa z nich jej pravidelní návštevníci.

• Biblická olympiáda

• 25.3.2022 sa uskutočnilo seniorálne (okresné) kolo Biblickej olympiády z evanjelického a.v. náboženstva.

V kategórii S1 (3. a 4. ročník) získali:

1.miesto- Filip Javorka

2. miesto -Jonáš Vilant

4.miesto -Nikola Vaľková

7. miesto -Adriana Lietavová

V kategórii S2 (5. a 6. ročník) získal: 1. miesto – Filip Kliment

Všetci žiaci postúpili do celoslovenského kola, ktoré sa uskutoční 29.4.2022. Gratulujeme!