• Téma: ZELEŇ A OCHRANA PRÍRODY

• O certifikát Zelenej školy sa v rámci tejto témy chceme uchádzať v školskom roku 2022-2023. Postupujeme podľa schváleného environmentálneho akčného plánu a v spolupráci s kolégiom Zelenej školy postupne plníme naplánované aktivity, do ktorých sú zapojení nielen žiaci a učitelia našej školy, ale aj nepedagogickí zamestnanci, rodičia a široká verejnosť.

Prioritnými aktivitami nášho akčného plánu v rámci témy ZELEŇ A OCHRANA PRÍRODY sú:

Zvýšenie počtu rastlín pestovaných v triedach

V rámci tejto aktivity sa nám už niekoľko rokov darí napĺňať aj nasledujúce čiastkové aktivity:

1. Založenie množiarne rastlinných odrezkov (aktivita prebieha už tretí rok)
          2. Založenie zelených kútikov v triedach (aktivita prebieha už tretí rok)
          3. Vytvorenie kvetinových hliadok (aktivita prebieha už tretí rok)

Zvýšenie počtu vyučovacích hodín realizovaných v školskej záhrade

Aj v rámci tejto aktivitu už prebieha napĺňanie čiastkových cieľov.

1. Vysádzanie rastlín typických pre náš región - napr. ovocné stromy - dula, oskoruša a pod. (Aktivity prebiehajú na hodinách BIO, ENI, TECH ..., ale i vo voľnom čase žiakov, pedagógov i rodičov.)
          2. Prezentácie týchto rastlín prostredníctvom rovesníckeho vzdelávania (Vždy, keď v našej školskej záhrade pribudne niečo nové, žiaci "naše záhradné novinky" prezentujú spolužiakom, škôlkarom, rodičom i širokej verejnosti.)
          3. Tvorba a osádzanie vyvýšených záhonov v školskej záhrade - úžitkové plodiny (bylinky, zelenina, drobné ovocie...)
          4. Vzdelávanie spolužiakov a škôlkarov prostredníctvom rovesníckeho vzdelávania (naši žiaci často pomáhajú našim škôlkarom nadobúdať nové zručnosti a skúsenosti v súvislosti s pestovaním kultúrnych rastlín)
          5. Vysadenie viniča v spolupráci so skúseným pestovateľom z blízkeho okolia (máme už vysadený vinič a staráme sa oň)
          6. Tvorba dažďovej záhrady (na školskom dvore sme vytvorili takúto záhradu a žiaci sa o jej fungovaní, význame a jej ekosystéme dozvedajú na hodinách BIO i ENI.)
          7. Premena nevyužitých plôch školského areálu na kvetinový raj pre opeľovače (postupne na vybrané miesta vysádzame kvitnúce rastliny, ktoré lákajú opeľovače)

Žiaci v rámci najrôznejších vyučovacích predmetov trávia čas v našej školskej záhrade a dozvedajú sa nielen o jej ekologických zákonitostiach, ale aj o rôznych fyzikálnych javoch, informačné tabule v nej čítajú s porozumením, vedia vypočítať objem zeminy potrebnej do vyvýšených záhonov, vedia nakresliť plánik - mapu našej školskej záhrady a o niektorých jej prvkoch poznajú pesničky, či skladajú básničky...

A toto je len zlomok aktivít, ktoré na našej škole v rámci aktuálnej témy realizujeme. Viacej sa dozviete v sekcii AKTIVITY, alebo sa do našej školy príďte pozrieť a poprechádzajte sa v našej školskej záhrade. Radi vám zodpovieme aj vaše otázky.

Samozrejme na našej škole nezabúdame ani na tému, ktorej sme sa venovali v predchádzajúcom období a väčšina jej aktivít prebieha na škole aj v súčasnosti, lebo

žiť v súlade s prírodou

je už na našej škole pre väčšinu jej osadenstva samozrejmosťou.