• Téma: ODPAD: Ako triedime

• V marci sme na škole uskutočnili prieskum prostredníctvom ankety. Respondentov (163 prítomných žiakov) sme sa pýtali, či triedia odpad. Ak odpad triedia, tak v akej miere. Tu sú výsledky ankety.

Odpad vo väčšej či menšej miere triedi 51% opýtaných.

Ďalej sme sa pýtali, či odpad triedia stále, alebo len niekedy. 43% opýtaných sa vyjadrilo, že odpad triedia len niekedy.

Téma triedenia odpadu a jeho samotné separovanie nezaujíma (a teda ani netriedia odpad) necelých 5% žiakov.

Všetky zložky odpadu sa snaží triediť takmer 50% opýtaných žiakov. Zhruba 30% triedi len papier a plasty. 7% žiakov triedi len bioodpad a 5% žiakov len sklo. Nič a nikdy netriedia len 2% žiakov.

Takmer 80% opýtaných triedi odpad doma a takmer 40% opýtaných triedi odpad aj v škole.

Teší nás, že veľká väčšina žiakov sa snaží rôznymi aktivitami prispieť k znižovaniu množstva odpadu. Takmer 70% opýtaných si nosí destatu v boxe, čím ušetria veľké množstvo jednorazových plastových vrecúšok. 80% opýtaných si nosí nápoj vo fľašiach určených na dlhodobé používanie, čím ušetria množstvo jednorazových PET-fliaš. Takmer 80% opýtaných píše alebo kreslí na obe strany papiera.

97% opýtaných chápe a vidí zmysel v triedení odpadu. A 3% opýtaných sa nevedia rozhodnúť, či je triedenie odpadu zmysluplné alebo nie.

V závere môžeme konštatovať, že žiaci našej školy sú na dobrej ceste k triedenu odpadu a tým aj k ochrane životného prostredia na celej našej planéte.

Aj keď je každý z nás len kvapkou v mori, nesmieme zabúdať na to, že z kvapiek je zložený celý oceán.