Žiaci navštevujúci ŠKD sa stretli na OCHUTNÁVKE OVOCIA A ZELENINY. Aj touto malou aktivitou by sme chceli, čo najviac priblížiť školský program Európskej únie ŠKOLSKÉ OVOCIE, prostredníctvom ktorého sa deťom dáva porcia ovocia a ovocnej šťavy alebo ovocného pyré dvakrát do mesiaca úplne bezplatne. Tento program sa na našej škole realizuje už niekoľko rokov s cieľom zvýšiť záujem detí o konzumáciu ovocia či zeleniny. Škola tento rok dostala aj náradie do záhrady, ovocné stromy a kry. Momentálne je program realizovaný prostredníctvom firmy Valman, s.r.o., ktorá nám aj tento rok zabezpečila ovocie, a to čučoriedky, ktorým sa deti veľmi potešili.
Odmena pre tretiakov
V minulom školskom roku naša trieda zvíťazila v súťaži o „NAJTRIEDU“ na 1.stupni. Odmenu si vychutnali tretiaci v podobe zábavného dňa. V kine Diamant sme si pozreli rozprávku Mina a továreň na sny. Po desiatej v prírode sme navštívili liečebný dom Smaragd, kde sme si prezreli knižnicu, pokochali sme sa výhľadom z terasy a v kúpeľnej záhrade si deti vyskúšali cvičenie na liečebných strojoch a prešli pocitový chodník. Zábavné dopoludnie sme zavŕšili zmrzlinovou odmenou.
Koncoročný výlet prvákov a druhákov do Topoľčianok
Dňa 1. júna sa trieda prvákov a druhákov s pani učiteľkami vybrala na koncoročný výlet. Ako prvú navštívili zubriu zvernicu, kde sa dozvedeli o živote zubra a taktiež sa pozreli, ako zubre každý deň prikrmujú. Pre žiakov pripravili Lesy SR rôzne aktivity, ktoré žiakom spríjemnili dopoludnie. Čakala ich aktivita, kde určovali druhy stromov, drevo, ale aj prednáška o poľovníckom psovi. Potom sa autobusom premiestnili do Topoľčianok, kde na nich čakala prehliadka žrebčína. Ako prekvapenie na nich čakala jazda na koči po parku, ktorú si nesmierne užili. Nakoniec sa prešli krásnym parkom, v ktorom videli zámok Topoľčianky. Z výletu si odniesli veľa zážitkov, na ktoré budú dlho spomínať.
Pytagoriáda – okresné kolo
Viacerí žiaci našej školy sa stali opäť úspešnými riešiteľmi okresného kola matematickej súťaže PYTAGORIÁDA.
3.ročník
3. miesto – Tobiáš Slašťan
úspešní riešitelia – Filip Peták, Štefan Chromek, Vasyl Bundziak
4.ročník zaznamenal fantastický úspech:
1.miesto – Filip Javorka
2.miesto – Adriana Lietavová
3.miesto – Nikola Vaľková
úspešní riešitelia – Barbora Hüvösová, Nela Stecíková
7.ročník
2.miesto - Frederik Rajčan
Z ich úspechu sa veľmi tešíme a srdečne im blahoželáme!
Improvizácia
Žiaci 9. ročníka sa v piatok 20.mája 2022 stali súčasťou zaujímavého projektu s názvom Vzkriesenie zázraku, ktorý realizuje Divadlo a kultúrne centrum Pôtoň z Bátoviec, ktoré hostí nórskeho režiséra Marcelina Martina Valienteho, ktorý spoločne so slovenskými umelcami pripravuje site specific performanciu “The call from the Terrace”. Vzkriesenie zázraku je unikátny projekt zameraný na rozvoj publika, podporu tvorby a prezentácie súčasného umenia a budovanie partnerstiev na lokálnej, národnej aj medzinárodnej úrovni. Projekt obsahuje sériu aktivít vedúcu k realizácii unikátneho modelu medzinárodného umeleckého site-specific festivalu, ktorý bude umiestnený do prírody slovenského vidieka – na turistické trasy. Plánovaná realizácia festivalu je v auguste 2022. Následne budú výstupy projektu spoločne s dokumentárnym materiálom odprezentované v partnerských krajinách – v Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande. Predpokladané ukončenie projektu je v júni 2023. Deviatakom sa improvizácia veľmi páčila.
Exkurzia 2. A
Aj ty máš svojho hrdinu hasiča? Obľúbenú rozprávku alebo postavičku, ktorá ti pripomína, že vďaka nim žijeme bezpečnejšie? A možno raz chceš byť hasičom sám! To je veľký sen mnohých detí. Keďže v máji má svoj sviatok svätý Florián – patrón hasičov, mohli sme my druháci spoznať dobrovoľných hasičov zblízka! Zistili sme, ako to vyzerá v hasičskej zbrojnici v Dudinciach a čo všetko hasiči majú pripravené v autách na zásahy a záchranné akcie. Prečo majú hasičské helmy rozdielne farby? Koľko dobrovoľných hasičov je v Dudinciach? Koľko vody sa zmestí do hasičského auta? Môžu aj deti byť dobrovoľnými hasičmi? Na tieto a mnohé ďalšie zvedavé otázky sme dostali odpovede.
Milí dudinskí dobrovoľní hasiči, ďakujeme Vám za skvelú exkurziu a už teraz sa tešíme na jesenné kolo hasičskej súťaže, kde môžeme reprezentovať Dudince.
Stretnutie generácií
V rámci projektu "Skrotenie internetových strašidiel", ktorý na škole realizujeme, sa v rámci ŠKD uskutočnilo stretnutie detí a ich starých rodičov. Na tomto milom stretnutí sa deti dozvedeli, ako sa žilo kedysi, aké to bolo, keď nebol mobil ani internet. Deťom sa rozprávanie veľmi páčilo a určite v nich zanechalo stopu, ktorá formuje ich zmýšľanie a vnímanie sveta. Starým rodičom, ktorí prišli do školy, ĎAKUJEME!
Kým nastane ticho
To je názov divadelného predstavenia, ktoré žiaci 5.,6. a 8.ročníka navštívili 10.5.2022 v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Edukatívna hra pre deti a mládež bola príbehom o tatranských dolinách, o premene lesa v čase, o zlatokopoch a ochranároch a o tom, čo to znamená, ak v lese nastane úplné ticho...Upozorňuje aj na súčasnú situáciu – a to rozsiahlu ťažbu dreva a jej následky na viacerých územiach Slovenska. Dôsledky týchto udalostí a aktivít, ako aj potrebu ochrany lesov vysvetľuje mladým divákom formou inštalácií a fyzikálnych pokusov. Žiaci sa aj takouto formou naučili prečo je les pre nás tak významný.
Zápis do našej ZUŠ
Blokové vyučovanie v 2. A
Jarné slniečko pošteklilo druhákov, ktorí si užili vyučovací blok na školskom dvore. Opäť sa presvedčili, aké príjemné je čítanie na čerstvom vzduchu. O matematike ani nehovoriac! Čím viac kyslíka, tým lepšie sa počíta. Keďže témou jedného slnečného dňa bol VÝLET, deti si na rôznych stanovištiach precvičili nielen sčitovanie a odčitovanie do 100 spamäti, ale aj určovanie času a počítanie s peniazmi. Vyučovanie počas celého dňa prebiehalo podľa princípov integrovaného tematického vyučovania. Hneď ráno čakala na malých výletníkov celoranka, kde písali svoje želanie, kam by radi cestovali. Na rannej komunite vymýšľali slová súvisiace s témou dňa a diskutovali o cenách suvenírov – čo sa kúpiť oplatí a čo už nie? V druhom bloku (slovenský jazyk a výtvarná výchova) vymýšľali a zapisovali rozkazovacie, zvolacie a želacie vety, ktoré na výlete môžu počuť alebo čítať. Kombinovanou technikou - kresba voskovým pastelom a maľba vodovými farbami, zvečnili suveníry zo svojich výletov.
Aktivity pre literatúru
V našej škole venujeme veľký dôraz na literárne aktivity. Funguje školská knižnica, vydávame školský časopis, máme niekoľko čitateľských zón, vysielame v školskom rozhlase. V marci, ktorý je tradične spätý s knihou, sme vyhlásili úlohu: Celá trieda číta spolu! Výsledkom triedneho čítania bol "Knižný veľtrh", na ktorom si triedy navzájom predstavili prečítanú literatúru. Triedy zapojili spoluprácu, kreativitu a zodpovednosť a môžeme povedať, že aktivita bola veľmi vydarená.
Aktivity pre prírodu
Jarné obdobie sme na našej škole venovali mnohým environmentálne zameraným aktivitám. Oslávili sme Deň Zeme, Deň vody, zbierali sme papier, vyrábali sme učebné pomôcky, sadili sme, skrášľovali sme školský areál, školu navštívil pán poľovník a boli sme na besede. Zážitkové vyučovanie o prírode posilnili aj divadelné predstavenia. Pre deti 1. stupňa sa uskutočnilo predstavenie v škole a žiaci 2. stupňa navštívili Divadlo A. Bagara v Nitre. Veríme, že sa nám darí pestovať v deťoch pevný a trvalý vzťah k prírode.
Literárny úspech
Adriana Lietavová, žiačka 4.ročníka, sa stala so svojou prózou Letné kino ocenenou súťažiacou v celoslovenskom kole súťaže mladých literárnych talentov - Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko. Jej práca bude uverejnená v zbierke ukážok aj knižne a každý si ju môže prečítať aj v našom školskom časopise.
Adrianke srdečne blahoželáme a veríme, že vlastná tvorba jej bude robiť radosť aj naďalej!
EKO divadielko
V školskom klube detí počas celého roka upozorňujeme deti na negatívne dopady na životné prostredie a apelujeme na recykláciu. V máji nás navštívil "Tomík", ktorý nám zahral predstavenie "Malý princ". Predstavenie deti zábavným spôsobom upozornilo na dôležitosť recyklácie. Atmosféra bola príjemná, deťom sa predstavenie veľmi páčilo. Po divadielku nasledoval "recykloworkshop", na konci ktorého každý dostal diplom.
Aktivity našich druhákov
Ako druháci písali listy a čo bolo ďalej...
Na hodinách slohu sa druháci učili, ako sa píšu listy a zábavnou formou sa naučili z akých častí sa skladá adresa. Všetky nové vedomosti zužitkovali pri písaní súkromného listu pre svojich blízkych na vlastnoručne vyzdobený listový papier. Ako funguje pošta sa presvedčili počas exkurzie. Milá teta poštárka im veľmi ochotne odpovedala na všetky zvedavé otázky. Na záver si druháci kúpili poštové známky, nalepili ich na svoje listy, ktoré vhodili do poštovej schránky. Na výtvarnej výchove navrhovali poštové známky podľa vlastnej fantázie. Využili techniku, ktorá sa volá perokresba.
Deň vody
Deň vody bol pre druhákov plný prekvapení. Od rannej komunity až po veľkú prestávku riešili rôzne úlohy súvisiace s témou VODA. Na vychádzke "po stopách vody" v kúpeľoch, ochutnali našu dudinskú minerálnu vodu. Prekvapením dňa bola ukážka modrotlače s prednáškou. Deti si mohli túto tradičnú techniku aj vyskúšať. Plní inšpirácií sa vrátili do školy a na výtvarnej výchove navrhli vlastné návrhy na modrotlač.
Stavanie mája
S príchodom mája, mesiaca lásky, prichádza k nám aj dávny zvyk stavania májov, ktoré sú symbolom príchodu jari, znovu sa obnovujúcej prírody a lásky. Stavanie mája v našom meste sa uskutočnilo, tradične, na pešej zóne pri vstupe do kúpeľného areálu. V spolupráci s Mestom Dudince a Jednotou dôchodcov sa tejto mestskej akcie zúčastnili aj žiaci našej školy.