- O programe
- Naše iné zelené aktivity
- MONITORING dosiahnutých cieľov
- Téma: POTRAVINY v šk. roku 2024/2025 - aktivity
- Téma: POTRAVINY v šk. roku 2023/2024 - aktivity
- Téma: POTRAVINY
- EA POTRAVINY
- Téma: ZELEŇ A OCHRANA PRÍRODY (2022-2023)
- Téma: ZaOP - AKTIVITY - ukončené
- Téma: ZaOP - FOTO
- Téma: ZaOP - ukončené
- Téma: ZaOP - EXKURZIE
- Téma: ODPAD
- Téma: ODPAD: AKTIVITY 1 - ukončené
- Téma: ODPAD: AKTIVITY 2 - ukončené
- Téma: ODPAD: Ako triedime
- Téma: ODPAD: Dobré nápady
- Téma: ODPAD: Práce žiakov
AKTIVITY - ZELEŇ A OCHRANA PRÍRODY
V školskom roku 2022 - 2023 chceme opätovne získať certifikát Zelenej školy, tentokrát v oblasti ZELEŇ A OCHRANA PRÍRODY. nIžšie na tejto stránke uvidíte, čo v rámci nášho environmentálneho akčného plánu v tejto oblasti robíme.
Všetci si uvedomujeme, že sme súčasťou prírody a vieme, že ak nebudú fungovať prírodné ekosystémy, bude aj náš - ľudský život horší. Pozrite sa, čo robíme pre to, aby bol náš život plnohodnotnejší. Pozrite sa, čo robíme, aby sme žili v súlade s prírodov. Dúfame, že vás inšpirujeme.
CIEĽ 1: Zvýšiť počet rastlín pestovaných v triedach.
CIEĽ 2: Zvýšiť počet vzučovacích hodín realizovaných v školskej záhrade.
A1: Informovanie o cieľoch a plánovaných aktivitách
Členovia kolégia pravidelne informujú žiakov, zamestnancov školy i priateľov školy prostredníctvom školského rozhlasu, školskej webstránky i osobnými stretnutiami o aktivitách v rámci programu Zelená škola.
Kolégium školy funguje pod vedením vyučujúcej BIO a ENI a pani riaditeľky.
C1: Zvýšiť počet rastlín pestovaných v triedach
V našich triedach bolo na začiatku certifikačného obdobia, keď sme si vybrali prioritnú tému "ZELEŇ A OCHRANA PRÍRODY", živých zelených rastliniek pomenej. Na prvom stupni ich bolo síce viacej, ale na druhom stupni takmer úplne absentovali.
Rozhodli sme sa teda, že tento stav zmeníme. Na hodinách biológie, prírodovedy a prvouky i techniky penie učiteľky so žiakmi množili izbové rastliny. V triedach s triednymi učiťeľmi žiaci vytvorili zelené kútiky a následne sa o ne starajú. Na starostlivosť o zelené kútiky dozerajú zelené hliadky.
C1/A2: Založenie množiarne odrezkov
Množiareň odrezkov nám umožní dosiahnuť ciele ďalších čiastkových aktivít.
Žiaci získavajú odrezky z interiérových rastlín z školských chodieb, z vlastných domácností i od priateľov. Na hodinách techniky a environmentálnej výchovy žiaci sadia odrezky do kelímkov od jogurtov, prázdnych obalov od džúsov, či do zrezaných PET fliaš (v čase začiatku tejto aktivity PET fľaše ešte neboli zálohované).Touto aktivitou sa žiaci učia opätovne znovupoužiť obaly, ktoré by inak putovali rovno do odpadu. Zisťujú, že nemusia vždy investovať do nových vecí, pretože mnohé veci sa dajú častokrát znovupoužiť.
C1/A3: Založenie zelených kútikov v triedach
Touto aktivitou chceme v triedach vitvoriť prírode bližšie prostredie, ktoré:
- podporí vzťah k prírode a jej ochrane
- umožní žiakom získať a rozvíjať nové zručnosti
- podporí u žiakov zmysel pre zodpovednosť
- podporí u žiakov estetické cítenie
- zlepší triednu klímu ...
C1/A4: Kvetinové hliadky
Na to, aby sa zeleným kútikom v triedach darilo, dozerajú "KVETINOVÉ HLIADKY"
KVETINOVÉ HLIADKY tvoria žiaci, ktorý týždeň čo týždeň kontrolujú stav zelených kútikov. Ak vidia, že je niečo v neporiadku, upozornia na nedostatok žiakov v triede.
C2: Zvýšiť počet vyučovacích hodín v školskej záhrade v každom ročníku na 2 hodiny mesačne
Za slnečného počasia naše panie učiteľky sem-tam vzali žiakov na nejakú hodinu na školský dvor. S aktivitami terajšieho certifikačného obdobia sa našia žiaci dostanú (už s hrdosťou môžeme povedať) do školskej záhrady oveľa častejšie.
V našej školskej záhrade žiaci nielen realizujú jednotlivé aktivity súčasného akčného plánu, ale dokonca v školskej záhrade vznikli priestory, v ktorých sa žiaci môžu vzdelávať aj vrámci ktoréhokoľvek predmetu - lavičky so stolmi pod smrekmi pri ihrisku, posedenie pod lipami so školskou tabuľou, posedenie zo starých pneumatík pri domčekoch.V rôznych častiach školskej záhrady sa žiaci majú možnosť vzdelávať v rôznych oblastiach, ale snažíme sa, aby sa každá hodina strávená vonku aspoň trochu týkala zelene a ochrany prírody.
Jednotlivým hodinám v našej školskej záhrade venujeme samostatnú podstránku.
C2/A1: Zasadiť v školskej záhrade rastliny typické pre náš región
V rámci tejto aktivity sme začali budovať našu školskú záhradu. A verte, že je už teraz úžasná. Máme v nej bylinkový záhon, vyvýšené záhony, ovocné stromy, ovocné kry i ostatné okrasné byliny a dreviny. Súčasťou našej školskej záhrady je aj dažďová záhrada.
Za všetkým krásnym a užitočným v našej záhrade je veľa úsilia a práce - pracovali v nej žiaci, učitelia, nepedagogickí zamestnanci i rodičia. Novovznikajúcu záhradu sme nazvali "Záhradka prababky a pradedka", lebo v nej pestujeme a budeme pestovať rastlinky, ktoré si v záhradách pamätajú skôr naši prarodičia. My sa chceme k tejto úžasnej tradícii vrátiť a pestovať si mnoho rastlín, ktoré kupujeme v obchodoch sami.Vysadili sme ovocné stromy - medzi inými aj zabudnuté druhy našich sadov - dulu, oskorušu. Stomy sme vysádzali na vyučovacích hodinách. Žiaci sa naučili nielen ako sa stromy sadia, ale spoznali ich pôvod a naučili sa, aký je ich význam pre človeka. Žiaci na hodinách spoznávajú aj iné tradičné odrody ovocných stromov, spoznávajú dôležitosť biologickej diverzity. Starostlivosťou o vysadené stromy rozvíjajú o.i. životnú zručnosť zodpovednosť.
O ovocných stromoch žiaci prostredníctvom vlastnej prezentácie vzdelávajú svojich mladších spolužiakov.
C2/A2: Výsadba úžitkových plodín
Na hodinách techniky dokončíme ďalší vyvýšený záhon. V meste máme zberný dvor s komopostoviskom, ktoré zatiaľ navštívili členovia kolégia a dozvedeli sa o tom, ako vzniká kompost a na čo sa využíva. Tento kompost použijeme aj do nášho nového vyvýšeného záhona pre úžitkové rastliny.
A ako je to už na našej škole samozrejmosťou, starší žiaci v rámci rovesníckeho vzdelávania čosi naučia aj mladších žiakov a škôlkarov.
Pri budove našej materskej školy už pribudlo políčko, ktoré na hodinách techniky pripravili žiaci 6. a 7. ročníka. Do tohto políčka si škôlkari zasadili liečivé bylinky a spolu so svojimi pani učiteľkami sa oň starajú.
C2/A3: Sadenie viniča
Okolie Dudiniec je vinárskou lokalitou s dlhoročnou tradíciou (predpokladáme, že vinič sem priniesli už starí Rimania), preto sme sa rozhodli v školskej záhrade jeden rad viniča zasadiť.
Keď sme zasadili vinič, bol nám o jeho pestovaní a starostlivosti porozprávať skúsený vinár. z Dudiniec - pán Ján Gunár. Okrem návodu da pestovanie nám pán vinár ukázal, ako sa dá vylisovať chutná šťava z viniča - naozaj nám chutila.
C2/A4: Vytvorenie dažďovej záhrady
Na jeseň v roku 2021 sme začali s vytváraním dažďovej záhrady. S prácou nám trochu pomohol malý bágrik, no zvyšok prác zrealizovali žiaci (pod dozorom pani riaditeľky a vyučujúcej BIO) sami.
Nakoľko nám zvodom zo susednej budovy pritekala dažďová voda na školský pozemok, rozhodli sme sa vybudovať na tomto mieste dažďovú záhradu. U nás vznikol krásny kus okrasnej záhrady a obyvateľom susednej budovy odbudla starosť s pripojením na miestnu kanalizáciu.Medzi dažďovou záhradou a školským futbalovým ihriskom sme vytvorili pod starými smrekmi priestor so stolmi a lavičkami, ktoré učitelia so žiakmi využívajú na učene sa vonku - na čerstvom vzduchu.
C2/A5: Kvetinový raj pre opeľovače
V rámci tejto aktivity pracujeme na tom, aby sme z nevyužitých (alebo len tak zatrávnených) plôch školského dvora vytvorili raj pre opeľovače.
Na našej škole poznajú význam opeľovačov už aj tí najmenší, ktorí sa o nich dozvedajú od svojich starších spolužiakov v rovesníckom vzdelávaní.Na plochách zarastených "burinou" postupne vysádzame kvitnúce kry a trvalky. Na niektoré plochy vysejeme rastliny lúčneho typu. Takéto porasty budú lákadlom pre opeľovače, ktoré budú opeľovať aj úžitkové rastliny v našej školskej záhrade.
V našej školskej záhrade sme "ubytovali" vo vlastnom včeľom domčeku aj včely samotárky. Dúfame, že sa nám ich podarí aj úspešne prezimovať. O týchto včelách sa niektorí naši žiaci dozvedeli veľa informácií od včelára, ktorý sa zaoberá ich chovom. Novozískané vedomosti odovzdali v rovesníckom vzdelávaní svojim spolužiakom.
Keďže budú súčasťou našej školskej záhrady lúčne porasty, dozvedia sa naši žiaci aj ti, ako a kedy ich správne kosiť.
C2/A6: Opakovanie - matka múdrosti
Aj keď je našou súčasnou prioritou ZELEŇ A OCHRANA PRÍRODY, nezabúdame ani na témy, ktorým sme sa venovali v minulosti.
Triedenie odpadu je v našej škole už takmer samozrejmosťou, i keď si to, ako triediť niektorí žiaci musia občas pripomenúť. V triedach máme okrem košov na zmiešaný odpad stále aj "papierožrúty". Na chodbách sú samozrejmosťou koše na papier, plasty a bioodpad. Na dolnej chodbe nájdete aj nádobu na staré baterky, organizujeme zber starého papiera a ... snažíme sa odpad netvoriť - v triedach majú žiaci namiesto jednorazových utierok vlastné uteráčiky. Vešiaky na ne si žiaci vyrobili na hodinách techniky.Naďalej hľadáme spôsoby, ako niektoré materiály druhotne využiť (nákupná taška zo starého tričky, kelímky na rastlinné odrezky z jogurtových kelímkov, kvetináče z plechoviek od zaváranín zo školskej jedálne...).
Naďalej chováme kalifornské dažďovky, ktoré nám vyrábajú dažďovkový čaj - hnojivo na polievanie kvetov.
Naďalej sledujeme život v jazierku v školskej záhrade.
Tradícia rovesníckeho vzdelávania na našej škole zapúšťa silný korienok - učia sa navzájom druhostupniari, prvostupniari i škôlkari.