• Téma: ODPAD: Práce žiakov

        • Na škole sa venujeme téme odpad na každom predmete. Aj vďaka tomu žiaci tvoria väčšie, či menšie umelecké diela, učia sa definovať javy, procesy i pojmy. Zamýšľajú sa nad problematikou ochrany životného prostredia.

          Rozhodli sme sa vytvoriť priestor aj pre žiacke práce.

        • Recyklácia

        •      Čo je vlastne recyklácia? Recyklácia je separovanie (triedenie) odpadov.
              Čo môžeme recyklovať? Najbežnejšie sa recyklujú plasty, papier a sklo. Ale môžeme recyklovať napríklad aj železo, bio odpad  atď. 
              Kam sa zbierajú tieto odpady? Zbierajú sa do špeciálne vyznačených farebných kontajnerov, napríklad papier do modrého kontajnera.
              Prečo je dobré recyklovať? Napríklad sa neznečisťuje ovzdušie ako pri výrobe čisto nového plastu, čo spôsobuje vznik kyslých dažďov, ktoré môžu poškodiť rastliny, ktoré sú zas dôležité pre nás, pretože produkujú kyslík. A druhá vec je to, že lesy, parky a mestá nevyzerajú ako veľké smetiská.
              Takže recyklujte!

          AJK 9.r.
           

           

        • Environmentalistika

        • Environmentalistika je veda, ktorá sa zaoberá životným prostredím. Hľadá rôzne riešenia ako pomôcť našej planéte. Súčasnou  témou ľudí je odpad a ako sa ho zbaviť.

          No najhorší je plast. Často zahadzujeme plasty do mora, kde sa do toho zamotávajú ryby, žerú to veľryby a vtáky žijúce pri mori. Keďže to nevedia stráviť, zostane im to v žalúdku a následne uhynú.

          Ale sú aj ďalšie odpady, ktoré škodia, napríklad papier. Pre jeho výrobu rúbeme stromy, v ktorých žijú zvieratá. Papier síce recyklujeme aj plasty a iný odpad, ale dajú sa recyklovať len párkrát okrem skla, to môžeme recyklovať do nekonečna.

          Veľmi veľký problém na našej Zemi je globálne otepľovanie. Spôsobuje, že sa v Antarktíde roztápajú ľadovce. Keby sa roztopili úplne, hladina mora by stúpla až o 60 metrov a prišli by sme o všetky prímorské krajiny. Napríklad o také Miami, už teraz tam majú veľké problémy so záplavami. V 20. storočí hladina morí stúpla o 6 centimetrov na celom svete. Existuje však riešenie. Vedci John Moore a Wolovick tvrdia, že ak by sme pod ľadovce postavili mohutné železné stĺpy, dokázali by sme zabrániť prítoku teplých prúdov a dostali by sme trochu viac času.

          BM 8.r.