• Osvienčim 2022

• Návšteva miesta, ktoré pripomína hrôzy, ktoré spôsobila nenávisť a predsudky, určite prispela k tomu, aby naši žiaci pochopili dôležitosť tolerancie a ľudskosti.

• Medzinárodný deň školských knižníc

• Aktivity na podporu čítania sme realizovali aj tento rok. V škole sa objavili knihy malé, staré, obrovské, najobľúbenejšie...Žiaci vyrábali záložky a aj takto si pripomenuli, že knihy sú SUPER!

• Zatmenie

• Vesmírne divadlo si nenechali ujsť naši šiestaci a ani deti z ŠKD a 25. októbra sledovali čiastočné zatmenie Slnka. Tento jav nastáva vtedy, keď Mesiac prekĺzne medzi Zemou a Slnkom, vrhá tieň na planétu a úplne alebo čiastočne blokuje slnečné svetlo.

Ďalšie pozorovanie bude možné až o tri roky.

• Učenie vonku

• Druháci na prvouke využili krásne počasie a učili sa vonku v školskom areáli. Najprv pracovali samostatne, aby si zopakovali dopravné značky, hodiny, poznatky o Slovensku, meranie času, plán, krajinu, rok v kalendári. Potom si svoje vedomosti overili a učili sa  jeden od druhého. Na čerstvom vzduchu sa im výborne pracovalo.

• Stretnutie v 2. oddelení šKD

• V mesiaci úcty k starším, sme do 2. oddelenia pozvali pani Milku, ktorá deťom porozprávala o svojom živote a k príbehom zo života pridala aj dve krásne rozprávky. Deti sa jej prítomnosti veľmi potešila a rozprávanie ich veľmi zaujalo.

• Deň pošty

• Deti z 3.oddelenia ŠKD navštívili poštu a pani poštárkam darovali svoje výtvarné práce. Počas exkurzie sa dozvedeli sa veľa zaujímavých informácii.

• Deň stromov

• 20.10.2022 sme si deti v 2. oddelení ŠKD pripomenuli Medzinárodný deň stromov vychádzkou do lesoparku. Pozorovali rôzne druhy stromov, spočítali ich a vyhrievali sa na jesennom slniečku. Po príjemnej a poučnej prechádzke si stromy nakreslili a vyrobili pekný plagát.

• OTI

• Deti druhého oddelenia sa zapojili do medzinárodného projektu OTI – Zelená škola. V jedno slnečné popoludnie sa vybrali na vychádzku do lesoparku Búroš, ktorej zámerom bolo obdivovať našu krásnu prírodu a všímať si rastlinky, stromy, kríky a hríby, a prispieť fotkami do Európskeho herbáru. Zhotovené fotky  určovali v  aplikácii PlanNet, ktorá nám zaujímavým spôsobom  ozrejmila, že o akú rastlinu ide. Identifikácia rastlín a samotné fotenie deti veľmi bavilo. Zažili zaujímavú a poučnú aktivitu, ktorá deti naučila veľa nového a múdreho.

• Siedmaci spoznávajú „štúrovcov“

• Žiaci siedmeho ročníka sa na hodinách slovenského jazyka „stretávali“ s predstaviteľmi štúrovskej generácie. Na hodinách čítali ukážky z básní  A. Sládkoviča, J. Bottu, J. Matúšku ale i J. Kráľa. Zaujímavé informácie sa dozvedeli aj na prednáške o Andrejovi Braxatorisovi Sládkovičovi, ktorú si pre žiakov pripravila dudinská obyvateľka pani Tomanová. Na záver tematického celku žiaci vytvorili veľmi pekné a zaujímavé projekty, ktoré nájdete vo fotoalbume.

• Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry

• Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry – školské kolo

Dňa 13.10. 2022 si zaregistrovaní žiaci 8. a 9. ročníkov z celého Slovenska zmerali svoje vedomosti v školskom kole z materinského jazyka. Hoci je Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry náročná, záujem o ňu je veľký. Z našej školy sa do nej zapojilo 14 žiakov. Po troch  súťažných kolách (online test, transformácia textu a rečnícky prejav) sa zaslúžene mohli zo svojho víťazstva tešiť:

1. miesto- Samuel Lauko
            2. miesto- Terézia Harachová
            3. miesto- Alexandra Krupčiaková

Víťazom blahoželáme a Samuelovi prajeme veľa úspechov v okresnom kole!

• Pramienok jubilantom

• Dňa 12. 10. vystúpili žiačky zo speváckej zložky záujmového útvaru PRAMIENOK pod vedením Mgr. Miloty Antonickej,  s hudobným doprovodom Mgr. Antona Kocúra  na slávnostnom prijatí jubilantov v Kulltúrnom dome v Merovciach.  S prekrásnymi ľudovými piesňami z hontianskeho regiónu spríjemnili toto milé popoludnie.

• Beseda

• Dňa 13. 10.2022 sa žiaci našej školy zúčastnili besedy s p. Tomanovou, ktorá im porozprávala o živote nášho významného básnika Andreja  Sládkoviča.  Žiaci sa mohli dozvedieť zaujímavosti nielen o ňom, ale aj o celej jeho rodine, ktorá je úzko spätá aj s našim mestom. Beseda bola doplnená aj výstavou.

Ďakujeme pani Tomanovej za čas, ktorý venovala naším žiakom.

• Vystúpenie pre seniorov

• Žiaci 2. ročníka sa pod vedením triednej pani učiteľky a pani vychovávateľky vybrali dňa 18.10. do Domova dôchodcov Oáza staroby v Merovciach, pri príležitosti Mesiaca úcty k starším. Pripravili si  pre seniorov pekný program s básničkami, tančekom a pesničkami. Cítili sa veľmi dobre a tešili sa, že vyčarili úsmev na tvári našich seniorov. Potešili ich aj malým darčekom. Seniorom prajeme veľa zdravia, lásky a porozumenia v mene celej Spojenej školy v Dudinciach.

• Angličtina s „Kahootom“

• Žiaci ôsmeho ročníka si na angličtine vyskúšali nový spôsob opakovania učiva pomocou vzdelávacej platformy Kahoot, ktorá je založená na hre. "Kahoots" sú kvízy s možnosťou výberu a žiaci pomocou tabletu odpovedali na otázky zobrazené na interaktívnej tabuli.

• Záhada starého remesla

• A je to tu... Prvá celodenná pátracia akcia!

Dokázali tretiaci spoločnými silami vypátrať miesto exkurzie? Čo všetko o starom remesle zistili? Ako si poradili s náročnými indíciami, ktoré im pripravila pani učiteľka?  Zvládli detektívnu skúšku úspešne a získali skvelú odmenu?

Odpovede nájdete v krátkom videoklipe:

• September v šKD

• Mesiac september bol v 3. odd.zaujímavý a pestrý. Deti sa po vyučovaní venovali rôznym aktivitám, hrám a riešili aj "mini" projekty. Popri príprave na vyučovanie urobili veľa zaujímavých prác.

• Sviatok písmenka A

• Prváci prežili svoj slávnostný deň! Aký? Po prípravnom období, ktoré zvládli výborne, začínajú už naozaj čítať. Dnes ich čakalo nielen prvé písmenko abecedy, ale aj chvíľa, kedy po prvýkrát v škole písali perom. A to je už skutočný dôvod na oslavu. Ako prežili tento deň? Pozrite sa na naše video: