• Fotoalbum ŠJ

• Svetový deň mlieka na školách

Dňa 27.9.2023 sme si s deťmi pripomenuli Svetový deň mlieka na školách, ktorý sa každoročne oslavuje poslednú septembrovú stredu. Na uvítanie do nového školského dňa sa mohli napiť chutného mliečka, ochutnať biely jogurt, alebo mňamku zakysanku zo Školského mliečneho programu podporovaného EÚ. Žiaci zo školského klubu si poobede mohli vyskúšať, že kombinácia jogurtu a tvarohu nie je len zdravá, ale aj chutná.

Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek ľudskej výživy. Obsahuje mnohé významné látky, hlavne bielkoviny, tuky, cukry, vitamíny a minerálne látky. Mlieko a mliečne produkty sú najlepším prírodným zdrojom vápnika, ktorý má význam pre zdravý rast kostry a zubov.

• Sladkosť versus koláčik

Štvrtkové popoludnie patrilo šikovným ôsmakom a deviatakom. Všetci sme sa stretli s cieľom zistiť, či múčniky pripravované zo školských noriem sa vyrovnajú neodolateľným sladkostiam z obchodu.

Vyskúšali sme mrkvové šatôčky, fazuľové brownies, cuketovo-mrkvový koláč a banánový šalát s jahodami. Mládež so záujmom naštudovala receptúry. Bolo pre nich nezvyčajné, vidieť do koláča pridanú fazuľu či strúhanú mrkvu. S veľkou zvedavosťou a nedočkavosťou čakali na prvé upečené dobroty a za dverami kuchyne aj naši najmenší zo školského klubu, aby posúdili, či sa zdravý koláč vyrovná sladkej tyčinke.

Upečené dobroty mali veľký úspech a maškrtné jazýčky ich hneď aj zhodnotili. Zhodli sme sa, že v každom prípade môžu nahradiť čokoládové tyčinky, alebo gumové cukríky a to nielen podľa chuti, ale porovnali sme aj ich kalorické a výživové vlastnosti. Ale vieme, že všetko s mierou, a takisto aj zdravý koláčik zo SKUTOČNE ZDRAVEJ ŠKOLSKEJ KUCHYNE.